Strona Główna   |    O nas   |    Oferta   |    Artykuły   |    Psychoterapia   |    Kontakt   |
- Psycholog czy Lekarz seksuolog?

Seksuolog

Seksuolog to osoba posiadająca wykształcenie psychologiczne lub lekarskie. Rozróżniamy seksuologów czynnościowych, którzy zajmują się problemami związanymi z fizjologicznymi problemami natury seksuologicznej.

Seksuolog czy Psycholog?

Innym rodzajem pomocy seksuologicznej zajmują się seksuolodzy - psycholodzy i tego właśnie wymiaru dotyczy większość problemów natury seksualnej. Do lekarza seksuologa zgłaszają się raczej osoby w podeszłym wieku, gdzie u nich problemy z funkcjami seksualnymi - uległy wygaszeniu, bądź pewnego rodzaju patogennym schorzeniom układu płciowego. Natomiast problemy w związkach, problemy z erekcją, przeżywaniem, oziębłością, poczuciem winy, brakiem wartości i osłabieniem libido - powinny być leczone nie przez lekarza a osobę która ukończyła studia psychologiczne oraz dodatkowe szkolenia z zakresu pomocy seksuologicznej. Lekarz jest w stanie nam wypisać receptę, leki na pobudzenie erekcji, leki uspakajające - natomiast lekarz medycyny nie ma kompetencji do udzielania pomocy psychologiczno-terapeutycznej. Jest to bardzo ważny aspekt, z którego pacjęci powinni sobie zdawać sprawę przed zgłoszeniem się do specjalisty.
Niejednokrotnie zdażało mi się leczyć pacjętów, którzy przychodzili do gabinetu psychoterapeutycznego po pomoc - w momencie gdy odbyli już kilkanaście wizyt u lekarza medycyny, który nie posiadał uprawnień pozwalających mu na przeprowadzenie terapii. Ważnym elementem jest aby pacjęt był świadomy czego może oczekiwać od terapeuty a czego od lekarza. Jeżeli lekarz medycyny - seksuolog wykluczy podłoże seksuologiczne powodujące niedyspozycję seksualną - powinien skierować chorego do psychologa - seksuologa. Uważam, że leczenie lekami i usuwanie objawów lekami jest w tym konkretnym przypadku nie na miejscu. Ponieważ maskowanie objawów nie usuwa przyczyny a może prowadzić do innych powikłań, lub gorszych rokowań jeżeli problem nie zostanie usunięty w krótkim czasie. Także:
  • z problemami natury fizjologicznej -> udajemy się do lekarza medycyny (specjalisty seksuologa)
  • z problemami natury psychologicznej, emocjonalnej, wynikającej z problemów przeżywania udajemy się do seksuologa psychologa (specjalisty, który jest przygotowany do prowadzenie terapii zaburzeń seksualnych)
Obecnie zajmuje się psychoterapią indywidualną dorosłych i młodzieży oraz psychoterapią par we Wrocławskim Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej SELF a także pracuje w Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnym, gdzie prowadzi zajęcia socjoterapeutyczne oraz grupę wsparcia. W ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki prowadzi grupy wsparcia dla osób bezrobotnych przy Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Dolnego śląska. Swoją pracę terapeutyczną poddaje stałej superwizji u superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, działających w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie w trakcie indywidualnych studiów psychologicznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
 
Zakres usług psychoterapeutycznych:
 
psychoterapia indywidualna wrocław
 
psycholog (pomoc) indywidualna we wrocławiu
 
psychoterapia par
 
treningi socjoterapeutyczne
 
grupy wsparcia
 
treningi umiejętności interpersonalnych